32 SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE WODY

WEWNĄTRZ

 1. Nie wylewajcie Państwo wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.
 2. Sprawdźcie Państwo czy Wasze instalacje wodociągowe nie mają przecieków.
 3. Odczytajcie swój wodomierz przed i po dwugodzinnym niekorzystaniu z wody. Jeżeli nie wykazuje dokładnie tego samego, macie Państwo przeciek. Naprawcie Państwo kapiące krany wymieniając uszczelki. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę można oczekiwać utraty 11935 litrów wody rocznie. Zostanie to dodane do kosztów Państwa rachunku za wodę i ścieki.
 4. Sprawdźcie, czy nie wycieka woda ze zbiornika Państwa toalety. Można dodać do zbiornika barwnik spożywczy. Jeżeli występuje przeciek barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Należy wówczas sprawdzić, czy nie ma tam zużytych, zardzewiałych czy zepsutych części. Większość z nich jest niedroga, dostępna i łatwa w montażu.. (Należy spuścić wodę od razu po teście, aby barwnik nie zabarwił zbiornika).
 5. Unikajcie Państwo zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci lepiej wynosić do kosza na odpadki, niż do toalety.
 6. Bierzcie Państwo szybki prysznic. Zastąpcie natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.
 7. Używajcie małej ilości wody do kąpieli. Napełniajcie wannę w 1/3, a przedtem zatkajcie odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.
 8. Nie pozwólcie Państwo, aby woda była odkręcana, kiedy golicie się lub myjecie twarz.
 9. Wymieńcie Państwo wszystkie nieoszczędzające wody krany, przez zainstalowanie napowietrzaczy (aeratorów) z ogranicznikiem strumienia.
 10. Używajcie Państwo zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy ją uzupełnicie lub ustawcie na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.
 11. Kiedy zmywacie Państwo ręcznie, napełnijcie jedną komorę zlewu lub miskę wodą z płynem.
 12. Spłukujcie szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
 13. Przechowujcie Państwo wodę do picia w lodówce, a nie odkręcajcie jej za każdym razem, kiedy chcecie się napić zimnej wody.
 14. Nie używajcie Państwo bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek.
 15. Odmrażajcie jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.
 16. Aby dobrze spłukać odpady ze zlewozmywaka potrzeba dużo wody. Jeśli macie Państwo taką możliwość, załóżcie kompostownik na odpadki jedzenia, gdyż nawet kosz na śmieci nie jest do tego odpowiednim miejscem.
 17. Rozważcie Państwo zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie. To obniży koszty w Państwa gospodarstwie.
 18. Zaizolujcie Państwo rury. Będziecie mieli szybciej ciepłą wodę i unikniecie jej marnowania, kiedy się podgrzewa.
 19. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień można go zmniejszać.
 20. Jeżeli rączka przy Państwa zbiorniku toaletowym zacina się i pozwala wodzie nieustannie lecieć, wymieńcie ją lub wyregulujcie. 

 

NA ZEWNĄTRZ

 1. Trawnik podlewajcie Państwo oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 - 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni.
 2. Podlewajcie Państwo trawniki wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania.
 3. Nie moczcie Państwo ulicy, podjazdu i chodnika. Ustawcie zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane.
 4. Używajcie Państwo najbardziej ekonomicznego zraszacza.
 5. Podnieście Państwo ostrza kosiarki co najmniej o 3 cm. Nóż usytuowany wyżej powoduje, że trawa jest lepiej ukorzeniona i lepiej utrzymuje wilgotność niż trawnik krótko przystrzyżony.
 6. Unikajcie Państwo zbyt dużej ilości nawozów, bo zwiększają zapotrzebowanie trawy na wodę. Stosujcie te, które zawierają wolno uwalniające się nierozpuszczalne w wodzie formy azotu.
 7. Okrywajcie Państwo ziemię korą dla zachowania wilgotności. To pomaga kontrolować chwasty, które konkurują z roślinami o wodę.
 8. Niektóre trawy, skalniaki, krzewy i drzewa nie potrzebują zbyt częstego podlewania i zazwyczaj mogą przetrwać okresy suszy bez podlewania. Grupujcie razem rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę.
 9. Nie myjcie Państwo wężem wjazdu czy chodnika - używajcie raczej szczotki co zaoszczędzi setki litrów wody.
 10. Wyposażcie Państwo swój wąż w zamykaną końcówkę, która pozwala regulować strumień wody. Kiedy skończycie zakręćcie kran, aby uniknąć przecieków.
 11. Nie zostawiajciei Państwo węża i zraszacza bez obsługi. Używajcie kuchennego zegara, aby przypominać sobie o wyłączeniu podlewania trawnika.
 12. Sprawdzajcie Państwo regularnie połączenia i zawory w wężu.
 13. Myjcie Państwo samochód w myjni, która stosuje recykling wody.
 14. Unikajcie instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody. Sprawdźcie gdzie będą najmniejsze straty wody spowodowane parowaniem i wiatrem.

 

GÓRA OGÓLNE WSKAZÓWKI

 1. Uświadamiajcie Państwo dzieci jak ważna jest ochrona wody. Unikajcie zakupu wodnych zabawek.
 2. Zapoznajcie się Pańtwo i przestrzegajcie wszystkich przepisów i restrykcji, które dotyczą ochrony wody.
 3. Zachęćcie Państwo swojego pracodawcę, aby prowadził ochronę wody w Twoim miejscu pracy.
 4. Wspierajcie Państwo działalność, która praktykuje i promuje ochronę i oszczędność wody.
 5. Zgłaszajcie Państwo wszystkie zauważone miejsca, w których występują straty wody (uszkodzone rury, otwarte hydranty, zbędne zraszacze) wodociągom, lokalnym władzom lub właścicielom.
 6. Zachęcajcie Państwo szkoły i lokalne władze, aby pomagały rozwijać i poprawiać ochronę i oszczędzanie wody wśród dzieci i dorosłych.
 7. Wspierajcie Państwo pomysły i projekty, które doprowadzą do zwiększenia się stosowania raz użytej, a niezanieczyszczonej wody.
 8. Wspierajcie działania i programy propagujące ochronę wód wśród turystów i gości odwiedzających nasze miasto. Upewnijcie się, czy Wasi goście rozumieją potrzebę i dobroczynność ochrony wody.
 9. Zachęcajcie przyjaciół i sąsiadów, aby przyłączyli się do społeczności rozumiejącej odpowiedzialność za ochronę wody.
 10. Promujcie ochronę wody własnym przykładem.
 11. Chrońcie Państwo wodę, ponieważ to bardzo ważna sprawa. Próbujcie Państwo robić choć jedną rzecz dziennie, która zaowocuje oszczędnościami wody. Nie martwcie się, jeżeli będą one minimalne. Liczy się każda zaoszczędzona kropla.